Енергоефективність
Рідко хто задумується куди саме дівається тепло з будинку. Більшість майстрів не зможе дати вам відповідь на це запитання. А ті з них, що знають, рідко враховують це у своїй роботі. Як наслідок – ми переплачуємо за енергоносії. Тому ми зібрали для вас корисні поради, що допоможуть заощадити тепло і кошти.
ОСНОВНІ НАПРЯМИ ТЕПЛОВИТРАТ :
Вікна та світлопрозорі конструкції
10-15%
10-20%
Зовнішні огороджувальні конструкції, примикання та містки холоду.
25-35%
30-40%
Відсутність механічної системи вентиляції (нещільність конструкції)
15-25%
10-20%
Відсутність технічного поверху та неутеплений дах
20-30%
15-20%
Підолога та перекриття підвального неопалювального приміщення будинку
10-15%
10-15%
Щоб зробити максимально енергоефективним свій будинок, зверніть увагу на рекомендації, які дозволять зберегти тепло та заощадити кошти на опаленні своєї оселі
КОРИСНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
За наявності технічної можливості рекомендується встановлення індивідуального приладу обліку теплової енергії, який дає можливість здійснювати розрахунки за фактично спожиту теплову енергію.
Термостатичний вентиль на радіаторі дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі чи окремій кімнаті (за наявності необхідного технічного обладнання в тепловому пункті будинку або за технічої оснащеності стояків системи опалення в будинку з однотрубною системою опалення)
Розмір опалювального приладу повинен відповідати розміру приміщення, що опалюється, і його слід вимикати, якщо нікого немає в будинку (заміна опалювального приладу “чавунного” на сучасні біметалічні може викликати необхідність придбання нового радіатора більшого розміру за рахунок більш швидкої тепловіддачі). Також будова (конструкція) радіатора впливає на розподілення теплових конвективних потоків у приміщенні.
Більша частина тепла з будинку втрачається: через двері, вікна, дах та зовнішні стіни. Відповідно, їх слід утеплювати. Найбільш доступний варіант, який може обрати кожен, утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі та додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця проходу навколо труб з оселі.
Рекомендується також проведення комплексного утеплення будинку, яке передбачає розроблення проектної документації та консультації фахівців, що дасть змогу дотриматись вимог пожежної безпеки, забезпечити “дихання” фасаду, дотримання будівельних норм, знизити негативний ефект від містків холоду та уникнути появи вологи та плісняви на стінах.
Вікна з подвійним або потрійним заскленням у кілька разів зменшують втрати тепла.
Рекомендується утеплення віконних та дверних (вхідні двері) укосів.
Необхідно підвищити теплоізоляцію вхідних дверей, звертаючи увагу на низ, верх та бічні стики між дверима і стіною.
Щільні штори допомагають утримувати тепло в оселі, але заважають надходженню тепла з радіаторів.
У сонячні дні, навпаки, рекомендується більше використовувати сонячне світло (відкриваючи штори) для надходження тепла в приміщення та природної інсоляції.
Товстий килим знижує тепловитрати, які йдуть через підлогу.
Модернізація системи вентиляції, а саме встановлення системи з рекуперацією тепла – це реальний спосіб економії.
При придбанні вікон можна вибрати конструкцію із системою провітрювання, яка забезпечить менші тепловитрати під час відкриття вікон.
МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧИХ ЗАХОДІВ
На сьогодні в Україні діє одна Державна програма, яка спрямована на стимулювання впровадження енергоефективних заходів населенням.
Так, Державною програмою передбачено відшкодування:
20%
суми кредиту
Механізм заміни газових котлів для населення (не більше 12 тис. грн. )
30%
суми кредиту
Для фізичних осіб для впровадження енергоефективних заходів (не більше 14 тис. грн.)
40%
суми кредиту
Для ОСББ та ЖБК як юридичних осіб , для загальнобудинкових заходів (не більше 14 тис. грн. в розрахунку на 1 квартиру)
70%
суми кредиту
Якщо позичальником є фізична особа – отримувач субсидії на оплату житлово – комунальних послуг
40-70%
суми кредиту
Якщо у складі ОСББ є отримувачі субсидій, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому обсязі між 40-70% – залежно від кількості субсидіантів
Докладніше про державну підтримку з енергозбереження можна ознайомитися на сайті
Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України
Підготовка до опалювального періоду
Згідно «Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду», які затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10 грудня 2008 р. N 620/378 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2008 р. за N 1310/16001 власники систем теплоспоживання під час підготовки обладнання до опалювального періоду повинні:
По теплових пунктах:
До 1 квітня поточного року скласти дефектні відомості основного та допоміжного обладнання, відповідним наказом затвердити організаційно-технічні заходи з підготовки до опалювального періоду, призначити відповідальних осіб за їх виконання.
Після закінчення підготовчих робіт приміщення ТП повинно бути очищено від будівельного сміття, матеріалів, залишкового обладнання та проведено вологе прибирання приміщення. Приямки для збору ґрунтових вод мають бути очищені від сторонніх предметів.
Підготовлений до роботи в опалювальний період ТП повинен відповідати таким вимогам:
По системах опалення та гарячого водопостачання (ГВП):
Метою підготовки до опалювального періоду є забезпечення нормативних санітарно-технічних вимог і режимів роботи внутрішньобудинкових систем централізованого опалення та ГВП.
На основі опису виявлених недоліків у роботі внутрішньобудинкових систем централізованого опалення та ГВП у минулий опалювальний період та за підсумками весняного огляду систем централізованого опалення та ГВП визначається обсяг робіт з їх підготовки до наступного опалювального періоду.
У місячний термін, але не пізніше травня поточного року, після проведення огляду представниками балансоутримувача і виконавця послуг складаються переліки заходів, необхідних для підготовки внутрішньобудинкових систем централізованого опаленнята ГВП до експлуатації в наступному опалювальному періоді.
Зазначені заходи повинні передбачати:
Після виконання ремонтно-профілактичних робіт системи теплоспоживання повинні бути заповнені хімічно очищеною водою з тиском більше статичного на 0,5 кгс/см2, увідні засувки – закриті. Заповнення систем теплоспоживання повинно бути завершено до 15 вересня поточного року.
Підготовлена до опалювального періоду система теплоспоживання житлового будинку (система опалення та ГВП) повинна відповідати таким вимогам:
Вимоги до підготовки будівель і споруд до опалювального сезону
- Будівлі і споруди повинні утримуватись у справному стані, який забезпечує тривале та надійне використання їх за призначенням, дотримання санітарно-технічних норм і безпеки праці персоналу.
- На кожному об’єкті закріплюється підрозділ, відповідальний за експлуатацію будівель та споруд.
- Власник будівель і споруд або уповноважений ним орган повинен організувати систематичний технічний огляд стану будівель і споруд з періодичністю відповідно до вимог НТД. Результати оглядів зазначаються у відповідному журналі.
- Під час весняного технічного огляду будівель і споруд уточнюються обсяги ремонтних робіт, що передбачаються на міжопалювальний період, і роботи з капітального ремонту для включення їх у план проведення ремонтних робіт наступного року.
- Під час весняного технічного огляду слід:
- ретельно перевірити стан несучих і огороджувальних конструкцій та покрівлі на предмет виявлення можливих пошкоджень, що виникли в результаті атмосферних та інших впливів;
- визначити дефектні місця, що потребують тривалого спостереження;
- перевірити технічний стан механізмів елементів вікон, дверей, воріт та інших пристроїв, що відкриваються;
- визначити стан і впорядкувати водостоки, відмостки, зливоприймальники та системи зливної каналізації житлових будинків, де встановлені розширювальні баки незалежних систем опалення.